Yule
Dnes, je jeden z nejvýznamnějších dnů roku a to zimní slunovrat. Ano, píši trochu pozdě, ale přece. Bohužel mi však nějak stále nevychází čas. Tak vám chci aspoň prozradit takový souhrn mích znalostí o tomto pohanském svátku.
Slavit se začíná 21.12. a končí většinou až na nový rok. Během těchto dní se jí a pije co hrdlo ráčí.
Co se to vlastně slaví?
Celé se to točí kolem slunce, které se po noci temnoty, zase vrátí a dny se od toho momentu prodlužují. Proto lidé v tuto noc slavili a měli velkou hostinu, jelikož vyhrál den nad nocí a blížilo se Jaro, tak věděli, že zásoby se už můžou spotřebovávat, i když zima ještě nějakou tu chvíli byla. Slavilo se celých dvanáct nocí (proč nocí? Vikingové brali začátek nového dne už noc před tím) a věnovalo se tomu spoustu času a energie. Podle některých lidí je to nejdůležitější svátek. Pro mě je to však Samhain, ale o tom až jindy. Slunovratová noc je nejdelší noc v roce a první východ slunce poté, je tedy posvátný. Takže si myslím, že se vyplatí přivstat.
O noci slunovratu soupeří král Cesmín jako symbol starého roku, s dubovým králem, který je jak jinak symbolem nového roku. Dubový král samozřejmě vyhraje. A nový rok může přijít.
Jak Yule oslavit?
To je vcelku na vás, já ho slavím tak, že uklidím, nachystám, nazdobím stromeček, zapálím svíčky, naleju si medovinu a čekám na hodné duchy mích předků, až se ke mně připojí. Duchové stejně jako o Samhainu vás chodí navštěvovat z toho důvodu, že o zimním slunovratu je tenčí Hranice mezi živými a mrtvými. Takže nezapomeňte uklidit a zatopit aby vás mohli taky navštívit.
Jinak se to slaví jako každý jiný Sabat, jídlem, tancem, zpěvem a především ohněm. Když už jsme u toho ohně, tak moc krásný zvyk, který se zachoval je vánoční poleno, to se ozdobilo břečťanem, jmelím, polilo se pivem a zapálilo v krbu. Popel se poté zasel do půdy, přisypal se do jídla lidem a dobytku jako požehnání.
Stromeček, co zdobíme, by měla být Jedle, jako symbol uctívání stálezelených stromů, které jsou symbolem Života. O stromečku se taktéž hovoří jako o znaku falusu, mužského principu. Koule věšené na stromeček jsou symbolem plodnosti, tvoření a Života. K večeři je zvykem prostřít o jednoho navíc, kdyby náhodou došel duch v podobě pocestného, kterého se sluší pohostit. U večeře mělo hlavní roli pečivo, které vyznačovalo cyklus života a smrti svým oválný tvarem. Časem se z tradice stali oplatky a vánočky jak je známe teď.
Jaké tradice přetrvávají dodnes?
Většina tradic se zachovala i v dnešních křesťanských vánocích. Každý už dnes ví, že se Kristus nenarodil v Lednu a už vůbec ne v zimě (bylo to někdy v srpnu), ale křesťané potřebovali něčím překrýt pohanské vánoce, tak narození Krista přeložili, už to vypovídá o křesťanské povaze a musím říct, že každý hodně zažraný křesťan co znám je tak podlí člověk, že radši ani nemluvit. Kdo taky zná takového, dá mi za pravdu. Zpátky k tradicím, takže i přesto překrytí, se zachovalo až dost. Například uctívání malého dítěte, Jezulátka. Toto narozené dítě symbolizuje, právě to nové slunce a nový rok.
Pak jako další, samozřejmě stromeček, jeho zdobení jako obětiny pro bohy a na vrch se dávala špice jako Ódinovo kopí. Potom zdobení jehličnany, které představovali věčný život. Všechny věštící metody, též pochází od pohanů, přece pro křesťany to představovalo čarodějnictví a upalovali ty, co věštění praktikovali, ale chápu, museli se přizpůsobit, aby křesťanství přežilo.
Když už jsme u toho věštění, je to ta nejlepší doba. Naši předkové věřili, že v tuto dobu nám zem otvírá své poklady a smíme nahlédnout do budoucnosti. Věštící metody tady nebudu vypisovat, to snad každý zná (Jablko, ořech...). Jedno co určitě neznáte je věštění ze 12 dnů, každý den vyznačoval jeden měsíc (1.=leden, 2.=únor...), začíná se 24. prosincem a končí 5. lednem. Pokud chcete vědět, jak se vám bude dařit následující měsíce, sledujte nálady a povahy jednotlivých dnů a zapište si je. Budete překvapeni, jak to sedí.
Nazývali se Ruhnächte - drsné noci a byly to starodávné svátky našich předků. Po dobu těchto 12 dnů se nesmělo bojovat, obchodovat, uklízet a nevykonávat žádnou těžkou práci. Bylo to posvátné období klidu, lásky a míru.
V souhrnu je to asi tak všechno co jsem vám chtěl napsat, jak ve finále oslavíte Yule je na vás.
Hlavní je si ho užít, být s přáteli a rodinou.
Ať jsou na vás bohové hrdí.
